"הארץ" בחר את 50 האנשים בישראל ו-50 האנשים בעולם שעיצבו את העשור הראשון של האלף השלישי.

אתם, הגולשים, בחרתם מביניהם את האיש שהשפיע על חיינו יותר מכל

Close

 • 1
  זוכי פרס נובל

  זוכי פרס נובל

  לא פחות מחמישה ישראלים זכו בפרס נובל היוקרתי בעשור האחרון. ב-2002, זכה דניאל כהנמן בפרס נובל לכלכלה. שנתיים לאחר מכן, שני פרופסורים לביוכימיה, אברהם הרשקו ואהרון צ’חנובר, היו למדענים הישראלים הראשונים שזוכים בנובל. ב-2005 היה זה  פרופ’ ישראל אומן שעלה על הבמה בשטוקהולם לרגל זכייתי בפרס נובל בכלכלה, והשנה זכתה פרופ’ עדה יונת בפרס נובל לכימיה. על רקע ההישגים המאכזבים של תלמידי ישראל הוכיחו זוכי פרס הנובל שגם כאן אפשר לשאוף למצוינות ולהצליח. השאלה המטרידה היא האם הזכיות המרובות מעידות שמצב החינוך אינו גרוע כפי שחששנו, או שהן נצר אחרון  לישראל הישנה, זו שטיפחה את ההישגיות והעמידה אותה במרכז.
 • 2
  אריאל שרון

  אריאל שרון

  אחרי כהונותיהם הצולעות של בנימין נתניהו ואהוד ברק, בדיוק כשאזרחי ישראל האמינו שתם עידן הנפילים, כבש אריאל שרון את ראשות הממשלה. בשונה מקודמיו ומיורשיו, לא פחד שרון לקחת החלטות קשות במטרה לשנות את המפה המדינית והפוליטית. הוא ביצע את ההתנתקות מרצועת עזה והצית את המפץ הפוליטי דרך הקמת קדימה, כשבדרך הוא הופך את מתנגדיו למעריציו ואת מעריציו לשונאיו. שרון פעל בכל הכוח, כפי שרק הוא יודע, מלווה בביקורת ציבורית ובסימני שאלה שלעיתים גלשו אל חדרי החקירות המשטרתיים. באופן טראגי הדבר היחיד שהכריע אותו היה גופו שלו. ובינתיים השניים שהחליף חזרו להנהיג את המדינה, בוגרים ומנוסים יותר, בדיוק כמוהו בתחילת העשור.
 • 3
  שמעון פרס

  שמעון פרס

  את העשור האחרון החל שמעון פרס, איך לא, בעוד מפלה כואבת כשהפסיד למשה קצב בקרב על הנשיאות. מאז הספיק לשמש כשר החוץ, המשנה לראש הממשלה והשר הממונה על פיתוח הנגב והגליל. פרס הצטרף לממשלת הימין של שרון כדי להבטיח את ביצוע תוכנית ההתנתקות. ב-2005 פרש ממפלגת העבודה וקידם את המפץ הגדול עם יריבו הפוליטי לשעבר, אריאל שרון. ב-2007 ניצח הלוזר הנצחי את רובי ריבלין במאבק על הנשיאות. פרס, שחצה את גיל 85, נחשב עד כה לאחד הנשיאים הפעילים מהקמת המדינה. נוכחותו מורגשת בכל תחומי החיים, ובעיקר בתחום המדיני ששם הוא תורם רבות לתדמיתה של ישראל בעולם בשל ההערכה הרבה שלה הוא זוכה.
 • 4
  סטנלי פישר

  סטנלי פישר

  ב-2005 הציע שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, לסטנלי פישר לכהן כנגיד בנק ישראל. פישר, שכיהן בתפקידים בכירים ביותר במערכת הבנקאות העולמית, נענה לאתגר ועשה עלייה. פישר התבלט בעיקר בשנתיים האחרונות, שבהן ניהל בקור רוח ובנחישות את  כלכלת ישראל בזמן המשבר הכלכלי העולמי. את כל החלטותיו במסגרת המשבר קיבל פחות או יותר לבד, ביניהן הורדה מהירה של הריבית, קניית אגרות חוב ממשלתיות בהיקף של מאות מיליוני שקלים ורכישת דולרים בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים. בזכות אלה הוא נחשב לנגיד המוערך ביותר בעולם, וזכה לתשבחות על כך שעצר את ישראל מלהיסחף למשבר העולמי.
 • 5
  נועם שליט

  נועם שליט

  נועם שליט לא תכנן להיכנס בשלב כלשהו לחיינו. קשה להאמין שהמהנדס נעים ההליכות ממצפה הילה חשב אי פעם שמצלמות ילוו את צעדיו בשידור ישיר, שעיתונאים ישחרו לפתחו ושהוא יצטרך לנהל מסעות חובקי עולם בעבור בנו. המתיימרים להיות מומחים אומרים עליו שהוא לא מספיק אגרסיבי, שאם היה הופך שולחנות בנו כבר מזמן היה חוזר. אולי הם צודקים. אבל אולי הם טועים, כי בסופו של דבר מה אנחנו יודעים? אז נותר לנו להתרשם מהאיש ששומר על קור רוח, שדרך צניעותו מתגלה האהבה הגדולה והדאגה העצומה לשלום בנו. ושכגלעד יחזור יוכל אביו להישיר מבט גאה ולומר לו: עשיתי זאת, בדרכי שלי
 • 6
  אהרן ברק

  אהרן ברק

  נשיא בית המשפט העליון במחצית הראשונה של העשור, אהרן ברק, צופה מהצד בפירות כהונתו גם בסופו של העשור. אבי גישת האקטיביזם השיפוטי יכול להתגאות בשושלת שהותיר אחריו, בדמות מידת מעורבותה של הערכאה הגבוהה בישראל בתחומי השלטון, החוק והצדק. מי שלא חשש להכריע כי דין ידלין הוא כדין בוזגלו, לא פחד גם לעמוד מול הנהגת המדינה ולהבהיר כי כולם שווים בפני החוק. בעיני ברק, כפי שכתב הפרשן זאב סגל, "בג"ץ הוא מעצב חברתי, הרבה מעבר לתפקידו של בית המשפט כמכריע בסכסוכים". ואכן, בית המשפט העליון בהשפעתו של ברק לא פעל כדי לכבות שריפות, אלא כדי לתרום לצלמה של המדינה.
 • 7
  רס"ן רועי קליין

  רס"ן רועי קליין

  הקרב בבינת ג’בייל היה אחד מרגעיה הקשים של מלחמת לבנון השנייה. בלחימה נהרגו שבעה לוחמים של גדוד 51. סגן מפקד הגדוד, רועי קליין, בן 31, נשוי ואב לשניים, שמע שמפקד הכוח הקדמי נפגע וחבר לכוח החוד הפלוגתי. תחת אש עזה הוא נטל את הפיקוד על משך הלחימה, במקביל לניהול חילוץ הנפגעים. מתוך הנימוקים לעיטור העוז שהוענק לקליין לאחר מותו: "כשזיהה רס"ן קליין כי המ"מ פצוע קשה התקדם לעברו... לאחר העלאת המ"מ על האלונקה, נזרק רימון והתגלגל סמוך לאלונקה באופן שסיכן את כל הלוחמים שבקרבתו, כולל הפצוע. רס"ן קליין הגן בגופו על חייליו מפני הרימון והוא נהרג וקריאת ’שמע ישראל’ בפיו".
 • 8
  דויד גרוסמן

  דויד גרוסמן

  דויד גרוסמן היה לאחד הסופרים המוערכים והמצליחים בישראל עוד קודם לכן, אך בעשור הזה הוא הפך לאחד המייצגים הבולטים של מורכבות החיים בישראל. גרוסמן איבד את בנו אורי במלחמת לבנון השנייה, רק כמה ימים אחרי שקרא עם עמוס עוז וא.ב יהושע להסכים להפסקת אש. חודשיים אחרי המלחמה נשא גרוסמן את נאום "אין מלך בישראל", והפך לקולם של אנשים רבים בישראל שאחרי המלחמה. את העשור היוצא פתח גרוסמן עם ספרו "מישהו לרוץ איתו" - שזכה בפרס ספיר לספרות ועובד לסרט - וסגר בספרו "אשה בורחת מבשורה", שבו הוא מבטא בכאב גדול את החיים בצד השכול, וזכה בזכותו באחרונה בפרס אלבטרוס הגרמני.
 • 9
  מני מזוז

  מני מזוז

  כששר המשפטים לשעבר, טומי לפיד, החליט למנות את מני מזוז לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, לא רבים הכירו את המשפטן שצמח בפרקליטות. ההחלטה שקיבל עם כניסתו לתפקיד, שלא להעמיד לדין את אריאל שרון בפרשת האי היווני, היתה רחוקה מלסמן את הבאות. יחד עם פרקליטות המדינה ועם מבקר המדינה הפך מזוז למוביל המאבק בשחיתות השלטונית ובניקיון המערכת הציבורית. הוא העמיד לדין את עמרי שרון, את השרים לשעבר חיים רמון, שלמה בניזרי ואברהם הירשזון, את הנשיא משה קצב ואת ראש הממשלה אהוד אולמרט. למרות הביקורת על החלטות אלו, ייזכר מזוז כאיש האפור שהפתיע את כולם במאבקו העיקש לשמירה על שלטון החוק.
 • 10
  גבי אשכנזי

  גבי אשכנזי

  בעשור היוצא התקדם הרמטכ"ל גבי אשכנזי בדרגה אחת בלבד: מאלוף לרב אלוף. אבל נסיבות הקידום והשינוי שהביא עמו לצבא מספרים סיפור משמעותי יותר מקידומו האישי. ב-2005 פרש אשכנזי מצה"ל לאחר שהפסיד את תפקיד הרמטכ"ל לדן חלוץ. ביולי 2006 הוא מונה לתפקיד מנכ"ל משרד הביטחון ונראה היה שהפרק הצבאי בחייו תם. ב-2007, בעקבות מחדלי מלחמת לבנון השנייה, התפטר חלוץ מתפקידו, ואשכנזי נקרא לדגל. אשכנזי, שידוע בתדמית הקרבית שלו, הוא הניגוד המוחלט ל"תרבות הסמוך" הישראלית, שהגיעה לשיאה בימי כהונתו של חלוץ. אשכנזי החזיר לצבא את הערכים הישנים של לחימה דרך הרגליים ולא דרך הפלזמות והפך לאחד האנשים הפופולאריים בישראל.
 • 11
  בנימין נתניהו

  בנימין נתניהו

  זה היה קשה, זה היה ארוך, אבל במארס 2009 יכול היה בנימין נתניהו לחייך חיוך גדול ולציין לעצמו: הקאמבק הפוליטי הושלם. עשר שנים עמל נתניהו על מיצובו מחדש כמנהיג ראוי, שבמהלכן הצליח להפוך מדמות פוליטית דחויה לראש ממשלה פופולארי, שמנהיג קואליציה יציבה ורחבה. הוא כיהן כשר אוצר ושר חוץ בממשלתו של שרון שלא שכח מדי פעם לסנוט בו. אחר כך היה יו"ר אופוזיציה בימי אולמרט, שלמרות תיאבונו העז לשוב ללשכת ראש הממשלה השכיל לשמור על ממלכתיות שאת פירותיה קצר בקלפי. עכשיו הוא מתלבט, עכשיו הוא הרבה יותר הססן, אבל הוא יודע שההחלטות הגדולות עוד לפניו.
 • 12
  בר רפאלי

  בר רפאלי

  העשור החל עם בר רפאלי כדמות משנה בפרסומת של יעל בר זוהר, ומסתיים כשהיא גונבת את הזרקורים לכולם, ולא מותירה ספק באשר לזהות הכוכבת הישראלית הבולטת. רפאלי - דוגמנית שפלשה כבר מזמן ממסלול התצוגה לתחום האפור של חיינו, המשלב בידור רך, כסף, רכילות וזוהר - נחשבת לייצוא הישראלי הבולט בשנים האחרונות, ואף זכתה לכהן בתפקיד ייצוגי דיפלומטי, בקמפיינים שונים של משרד התיירות. הפרשיות השונות שנשזרו בשמה - אי הגיוס לצה"ל, מערכת היחסים עם ליאונרדו דיקפריו ורבות נוספות - רק העצימו את מעמדה כאייקון הישראלי הלוהט בעולם, וכנושא השיחה המועדף בסלוני יום שישי, רצוי בצירוף השער האחרון שלה למגזין בגדי הים של "ספורט’ס אילוסטרייטד".
 • 13
  ציפי לבני

  ציפי לבני

  הנה משהו מרענן: דמות פוליטית עומדת במרחק נגיעה מראשות הממשלה. היא לא בעלת נכסים מרובים, אינה נכנסת ויוצאת מחדרי חקירות והיא אשה. אמנם ציפי לבני, שבינה לבין לשכת ראש הממשלה הפרידו מנדטים ספורים או ויתור לש"ס, יכולה להרגיש מאוכזבת לאחר בחירות 2009. אבל לאור הקפיצה הגדולה שביצעה בשנים האחרונות, שמיצבה אותה כאחת הדמויות החשובות במדינה, אפשר להעריך שאם תתמיד בדרכה ותמשיך לשמור על עקרונותיה עוד נכונו לה ימים יפים. זה לא צריך להיות יותר מדי קשה בעבורה, זה בא לה טבעי.
 • 14
  אהוד אולמרט

  אהוד אולמרט

  עשור סוער עבר על אהוד אולמרט. בתחילתו התפטר מראשות העיר ירושלים והצטרף לממשלת הליכוד. הוא התגלה כסמן השמאלי והפתיע רבים כשהתנער מחזון ארץ ישראל השלמה. אולמרט קידם את תהליך ההתנתקות ודחף את אריאל שרון להקים את קדימה. עם שקיעתו של שרון בתרדמת מילא את מקומו, ולאחר מכן נבחר לתפקיד ראש הממשלה. אולמרט ניהל מלחמה שנויה במחלוקת בצפון ומבצע צבאי בדרום וניסה במקביל לקדם את המו"מ.  אך לא הביקורת על מהלכיו, מימין ומשמאל, היא שהרחיקה את אותו מהחיים הפוליטיים, אלא פרשות שחיתות לכאורה שנקשרו בשמו. כדי להיות מועמד גם ברשימת העשור הבא, ראשית כל עליו להצליח לשכנע את בית המשפט בחפותו. 
 • 15
  חסן נסראללה

  חסן נסראללה

  הוא מעצבן אותנו, הוא בז לנו והוא השפיע מאוד על חיינו בעשור האחרון. החל מנאום קורי העכביש וחטיפת החיילים בשנת 2000 ועד החטיפה ב-2006 ומלחמת לבנון השנייה, מחירי הצימרים בצפון נקבעים לפי מצב רוחו של נסראללה. במלחמה האחרונה הוא הראה שהטילים שלו יכולים לדגדג גם את מרכז הארץ, ולפי מהירות השיקום של ארגונו נראה שבפעם הבאה דיויד ברוזה יבקר גם במקלטים בגוש דן. הבשורה הרעה: נסראללה, אולי האויב המר ביותר של מדינת ישראל כיום, משמש השראה לאחיו בעזה ומלמד אותם פרק במו"מ על עסקת חילופי שבויים. הבשורה הטובה: מ-2006 הוא עדיין יושב בבונקר ומפחד לגמור כמו חברו עימאד מורנייה.
 • 16
  גל פרידמן

  גל פרידמן

  56 שנים חיכתה אומה שלמה שהמנונה יתנגן באולימפיאדה. ואז הגיע גל פרידמן, זכה במדליית הזהב בגלישה במשחקים באתונה שאותה הקדיש לזכרם של י"א הספורטאים הישראלים שנרצחו באולימפיאדת מינכן ושיגע אומה שלמה (ועל הדרך ספג חיבוק התנפלות מלימור לבנת). למדליה ההיסטורית קדמה רשימת הישגים באולימפיאדה הקודמת, באליפויות אירופה ובאליפויות עולם - ובראשן מדליית זהב באליפות העולם ב-2002. הישגיו של פרידמן ראויים להערכה יתרה משום שמדובר בספורט שאינו קבוצתי, שבו נאלץ המתחרה להתמודד לבדו נגד הרוח, הגלים, הלחצים והמעמסות של הענף התובעני והקשה של גלישת רוח.
 • 17
  מ. לינדנשטראוס

  מ. לינדנשטראוס

  הביקורת על מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, נשמעת מכל עבר: פופוליסט, רודף כותרות, עוסק בנושאים לא-לו הן רק חלק מהתלונות שמרעיפים עליו מתנגדיו. בין אם הם צודקים ובין אם הם טועים, עם דבר אחד אי אפשר להתווכח: לינדנשטראוס הביא למוסד מבקר המדינה את מה שהיה חסר לו: שיניים. אם בעבר קיבלו דו"חות מבקר המדינה כותרות למשך 24 שעות, וגם זה במקרה הטוב, הרי שמרגע כניסתו של לינדנשטראוס למשרד המבקר באמצע העשור מרבית הדו"חות שהוא מנפק יוצרים גלים גבוהים במרחב הציבורי. בזכותו של המבקר נושא השחיתות השלטונית נמצא תדיר בראש סדר היום, ופוליטיקאים בהווה ומהעבר שסבלו מנחת זרועו יכולים להעיד כל כך.
 • 18
  יוסי בניון

  יוסי בניון

  אחד הכדורגלנים הישראלים הבולטים בכל הזמנים. אחרי שתי אליפויות רצופות במדי מכבי חיפה החל "היהלום מדימונה" את הקריירה האירופית, כשהוא מככב בספרד ולאחר מכן באנגליה. בניון  משחק זה שנתיים וחצי כשחקן מרכזי בקבוצת הפאר האנגלית ליוורפול, ושיא הקריירה שלו היה כיבוש שער הניצחון מול ריאל מדריד בשמינית גמר ליגת האלופות. לחובתו של קפטן נבחרת ישראל תיזקף תמיד נטייתו להיפצע לפני משחקי הנבחרת הלאומית, אולם מעבר לכך הוא משמש דוגמא לספורטאי מצטיין. בעוד ששמם של כדורגלנים ישראלים רבים נקשר בפרשות מביכות מחוץ למגרש שומר בניון על צניעות, חיי משפחה וחיים ספורטיביים.
 • 19
  דורית ביניש

  דורית ביניש

  הכל  היה מוכן למינויה של דורית ביניש לנשיאת בית המשפט העליון לאחר פרישתו של אהרן ברק. אבל אז מונה חיים רמון (ע"ע) לשר משפטים, ביטל את שיטת הסניוריטי והודיע שביניש רק ראויה לתפקיד. בנסיבות מביכות נאלץ רמון לפרוש מתפקידו, ממלא מקומו ביטל את החלטת קודמו וביניש מונתה לתפקיד. עתה היה עליה להוכיח שהיא מסוגלת להיכנס לנעליו הענקיות של קודמה, אהרן ברק. ואם זה לא מספיק, מחליפו הקבוע של רמון במשרד המשפטים, דניאל פרידמן, ניסה להחליש בצורה משמעותית את כוחו של בית המשפט העליון. ביניש הצליחה למנוע את יוזמותיו של פרידמן ולבסס את מעמדה. עתה נותר לראות מה יהיה החותם שתשאיר. 
 • 20
  נינט טייב

  נינט טייב

  נינט טייב פרצה בסערה לחיינו כשזכתה בגמר כוכב נולד ב-2003 והוכתרה כ"מאמי הלאומית". נינט, שהיתה במשך שנים הגיבורה האידיאלית של סיפור סינדרלה הישראלי, השתחררה לבסוף מהחיבוק הציבורי, והצליחה, אחרי מאמצים רבים, לרכוש לעצמה תדמית שנויה במחלוקת, אבל היא עדיין אחד האנשים המדוברים בישראל. מדורי הרכילות, וגם תוכניות תחקיר מכובדות, עוקבות אחרי כל צעד של הנסיכה מקרית גת, ובכל שיחת סלון שנייה מנתחים את מעלליה.  מי שהיתה חיילת אנונימית בתחילת העשור, הספיקה בסיומו להקליט שני אלבומים מדוברים, לשחק בדרמה היומית השיר שלנו, להשתתף בהצגות ילדים, להיות הפנים של אחת מחברות התקשורת הגדולות בישראל, ובעיקר ליצוק משמעות חדשה לגמרי למושג הסלבריטאות הישראלי.
 • 21
  שי אגסי

  שי אגסי

  ירוק הוא הצבע החדש של שנות ה-2000. אחרי שאל גור הציג את האמת המטרידה שלו, רק מעטים ממשיכים לטעון שהאנושות המכורה לדלק לא מסכנת את קיומה. אבל רק מעטים גם עושים משהו מעבר להפרחת בלונים ירוקים באוויר, ואחד מהם הוא שי אגסי. הכוכב של הסטארט אפים החליט ב-2007 לעבור לתחום הטכנולוגיות הירוקות. החברה שמממשת את החזון שלו היא בטר פלייס, שמתכננת לפרוש תשתית לטעינה של מכוניות חשמליות ולאפשר בכך סוף סוף התחלה של פרידה מהזרקת הדלק לווריד. הפרויקט עוד בשלבים מוקדמים יחסית, וגם ההבטחות הראשוניות צומצמו, והביקורת לא איחרה לבוא. אבל אגסי ובטר פלייס מסמנים את הניסיונות למהפכה ירוקה אמיתית.
 • 22
  ארקדי גאידמק

  ארקדי גאידמק

  בתחילת העשור שמו של ארקדי גאידמק לא הוזכר כלל בתקשורת הישראלית, וכיום שמו מוזכר לעיתים. אבל בין לבין חרך כאן גאידמק את השיח הציבורי כאילו הוא ראש הממשלה. מאז שהגיע לישראל עם הון שמקורו לא ברור רכש האוליגרך הרוסי את בית"ר ירושלים, רדיו 99FM,  בית החולים ביקור-חולים ועוד. במלחמת לבנון השנייה הקים בניצנים את עיר האוהלים, ובמבצע עופרת יצוקה העביר תושבים משדרות לנופש באילת. לאחר ההפסד המביך בבחירות לראשות העיר ירושלים עזב גאידמק את ישראל וחזר לרוסיה, לא לפני שהפקיד ערבות בסך ארבעה מיליון דולר במשטרת ישראל. השנה ספג מכה כשבית המשפט בצרפת גזר עליו שלא בנוכחותו 6 שנות מאסר.
 • 23
  הרב יצחק גרוסמן

  הרב יצחק גרוסמן

  רשת החינוך שייסד הרב יצחק דוד גרוסמן - מגדל אור - מספקת לאלפי תלמידים, רבים מהם יתומים או ילדים ממשפחות הרוסות, מסגרת חינוך תומכת הדואגת לכל צרכיהם. גרוסמן, חתן פרס ישראל, הצליח להדביק בלהט חזונו מנהיגים, אישי ציבור ואנשי עסקים, ולגייס אותם להצלחת הפרויקט החינוכי שלו הוא כל כך מחויב. גרוסמן מייצג ברשימה את עמותות הצדקה והחסד הרבות שקמו במדינת ישראל בשנים האחרונות, ושהפכו בעל כורחן לעמודי התווך של עניים ונזקקים שהמדינה לא מוצאת לנכון להושיט להם עזרה.
 • 24
  תומר בוהדנה

  תומר בוהדנה

  מלחמת לבנון השנייה היתה מלווה בתחושות קשות בציבור בישראלי. מהבליץ האווירי של היומיים הראשונים ועד הקרב הקשה בסלוקי ביממה האחרונה, חיפשו הישראלים תמונת ניצחון. רב-סרן תומר בוהדנה, אולי לא סיפק את תמונת הניצחון, אך הוא בוודאי סיפק את התמונה הזכורה ביותר מאותה מלחמה. בוהדנה, מ"פ בגדוד 890 שנפצע מקליע שחדר מתחת לעצם הבריח שלו, צולם מסמן וי בידו, כשהוא מפונה באלונקה לבית החולים. בלי להתכוון הפך בוהדנה, שמאוחר יותר נכנס לזירה הפוליטית, למייצג את פניו של צה"ל והמדינה במלחמת לבנון השנייה - מבולבל וחבול אך גם הירואי ומלא תקווה.
 • 25
  קרן לייבוביץ’

  קרן לייבוביץ’

  שבע מדליות אולימפיות מתוכן ארבע מזהב, שיאי עולם והמון כוח רצון, אלו ההישגים של קרן לייבוביץ’, אחת מהספורטאים הגדולים והמיוחדים שגידלה ישראל. לייבוביץ’, משותקת חלקית בשתי רגליה, הצליחה בזכות הישגיה, בעיקר במשחקים הפאראלימפיים, להעלות את המודעות לספורט הנכים בישראל. ההישגים הללו, שהביאו לה את הזכות להדלקת משואה ביום העצמאות ה-56 של מדינת ישראל, קידמו את מאבקם של הנכים לשוויון זכויות מלא והשתלבות בחברה הישראלית.
 • 26
  אביגדור ליברמן

  אביגדור ליברמן

  אביגדור ליברמן נכנס לתודעה הציבורית כמנכ"ל הכל יכול של ראש הממשלה נתניהו בכהונתו הראשונה. מאז, מצויד בתדמית של בולדוזר דורסני ושליט יחיד במפלגתו, סלל לעצמו ליברמן את דרכו עד למשרד החוץ ולתפקיד סגן ראש הממשלה. ליברמן, נגדו מתנהלת חקירה בחשד להלבנת הון, הלך והגדיל את כוחו הפוליטי תוך שהוא קורא לטרנספר של ערביי ישראל וממצב את עצמו כאחד ממבקריה הבולטים של מערכת המשפט. בבחירות 2009, ככל שגברה הביקורת כלפיו נוספו המנדטים למפלגתו. האיש שפרש בתחילת העשור מממשלת שרון בעקבות מסירת שכונה בחברון לפלסטינים, הצביע בסיומו בעד הקפאת הבנייה בהתנחלויות, והוכיח שאפילו אצלו דברים שרואים מכאן לא רואים משם.
 • 27
  שרי אריסון

  שרי אריסון

  עם הון אישי שמוערך בכ-2.7 מיליארד דולר, הפכה שרי אריסון בעשור היוצא לפרצוף מוכר כמעט בכל בית בישראל. בעלת השליטה בבנק הפועלים פרצה לתודעה הציבורית כשתמכה בהחלטת הנהלת הבנק לפטר 900 עובדים בתקופה של מיתון, וזכתה לתדמית של "עשירה ואטומה". עם השנים החלה אריסון לטפח לעצמה תדמית רוחנית, ואף הוציאה את ספרה "לידה" שבו היא מספרת על חזיונותיה הנבואיים. למרות המיתוג הבעייתי, אריסון ממשיכה להיות אחת הנשים העשירות בעולם, ובוודאי אחת הנשים החזקות ביותר בישראל.
 • 28
  אברהם גרנט

  אברהם גרנט

  סינדרלה מודרנית או פוליטיקה לשמה? עשור משוגע עבר על אברהם גרנט. הישראלי היחידי ששילמו לו כדי להיות נוכח בגמר ליגת האלופות, החל את העשור הנוכחי כמאמן מכבי חיפה ומסיים אותו בליגה האנגלית, כשבתווך הוא והתחת המפורסם שלו מכהנים בתפקיד מאמן נבחרת ישראל. רבים תולים את הצלחתו ביכולותיו הבין-אישיות הנדירות, אך גם באי הבריטי הוכו בתדהמה עם מינויו של הישראלי כמאמן הראשי של קבוצת הפאר צ’לסי. פנדל בודד הפריד באותה עונה בין צ’לסי לזכייה בליגת האלופות, כשהמשחק וכל העונה זכו להתעניינות שיא בישראל. בימים אלו חזר גרנט לפרמייר ליג כמאמנה הראשי של פורטסמות’. אברם WHO? כבר אין צורך לענות.
 • 29
  הרב עובדיה יוסף

  הרב עובדיה יוסף

  המתמטיקה פשוטה: בחלוקה בין שמאל לימין בישראל יש כמעט שיוויון. מפלגה כמו ש"ס, שמקבלת מעל ל-10 מנדטים כמעט בכל מערכת בחירות, נהיית מיד לשון מאזניים. ומכיוון שכך, מנהיגה הנצחי, הרב עובדיה יוסף, הוא ממליך ראשי הממשלה האמיתי בישראל. יוסי שריד ניסה להילחם במספרים הללו ומצא את עצמו מחוץ למשרד החינוך. גם ציפי לבני ניסתה להתחכם ומחפשת היום את עצמה באופוזיציה. בתחילת העשור עוד אמרו כאן שבעצם אריה דרעי מסובב את הרב עובדיה. אבל מאז דרעי נכנס ויצא בשערי הכלא, ולמרות זאת אלי ישי הוא זה שנוסע בוולוו ומלווה את ראשי הממשלה בדרכם לבית הרב. הם את החשבון הזה כבר למדו.
 • 30
  יוסי ורדי

  יוסי ורדי

  יוסי ורדי, האיש שמגלם בדמותו את חלום האקזיט הישראלי, הספיק למלא תפקידים רבים בממשל ובתעשייה לפני שסייע לבנו וחבריו להקים את מיראביליס. אבל מכירת החברה ל-AOL לקראת סוף העשור הקודם ואקזיטים מוצלחים נוספים הפכו אותו לגורו, לפחות בעיני העיתונות. לא בטוח אם יוסי ורדי משתגע על הכינוי, אבל אין ספק שחותמו מורגש בכל פינה בעולם הסטארט אפים בישראל ומחוצה לה. זה לא רק שכל יזם מתחיל רוצה להיפגש איתו, בין אם בתקווה להשקעה כספית ובין אם בתקווה לסיוע בקשרים. מעבר לכך תרם ורדי רבות להיווצרות תרבות הסטארט אפים בארץ ובניית הקסם והחדווה של היצירה הטכנולוגית.
 • 31
  אהוד ברק

  אהוד ברק

  את העשור היוצא החל אהוד ברק כראש הממשלה, והוא מסיים אותו כשר ביטחון. במטוטלת של הפוליטיקה הישראלית נראה הדבר טבעי, אולם המציאות מורכבת הרבה יותר. לאחר סיום כהונתו פרש ברק מהפוליטיקה, ובשנים הסוערות של ההתנתקות מרצועת עזה ומלחמת לבנון השנייה הוא עסק בייעוץ, חווה שינויים בחייו האישיים והתמקם בדירה מרווחת בתל אביב. ב-2007 הדהים ברק והצליח לשוב להנהגת מפלגת העבודה. הוא חזר למשרד הביטחון ונהנה מאז מפופולאריות גדולה על תפקודו. עם זאת בבחירות 2009 הוא הביא את מפלגתו למספר מנדטים מצומק, ובמקביל זוכה לביקורת נוקבת על התנהלותו האישית. ברק מייצג את הדילמה הישראלית שנקרעת בין "הביטחון מעל לכל" לרגישות חברתית.
 • 32
  יצחק תשובה

  יצחק תשובה

  איש העסקים יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק ובאלעד השקעות, הוא ההוכחה המקומית שהחלום האמריקאי חי ונושם. כמו בספר האגדות,  כבן למשפחה מרובת ילדים עשה תשובה את דרכו- מעבודות קבלן בנתניה במהלך שנות ה-90, ועד לרכישת מלון פלאזה בשדרה החמישית בניו יורק ב-2004. אבל כראוי לאדם שמאמין בעבודה קשה, תשובה לא הסתפק בזה והוכיח לנו, שוב, שחלומות יכולים להתגשם: השנה נודע כי בקידוח הגז "תמר 1" מול חופי חיפה, בו שותפה קבוצת דלק, נמצאו עתודות גז. משימה בלתי אפשרית? חלומות בהקיץ? כל יזם מתחיל מוזמן להרים את עיניו לעבר הקבלן מנתניה, שהוכיח שהמושגים האלה לא קיימים אצלו בלקסיקון.
 • 33
  תומר לוי

  תומר לוי

  ב-1998 נמכרה איי.סי.קיו ל-AOL תמורת 400 מיליון דולר והציתה את דימיונם של עשרות אלפי ישראלים. בתוך עשור הפכה ישראל למעצמת יזמות וחדשנות, שנייה בעולם רק לסיליקון ואליי. ברגע נתון יש בממוצע בכל בית קפה בתל אביב אדם אחד עם לפטופ שעובד על מצגת למשקיעים לסטארט אפ שלו, כשבעיניו מנצנץ ברק אחד בלבד: האקזיט! הנקודה ממנה כל שנותר לעשות בחיים הוא לפרוש לקריבים עם קופסת סיגרים קובנים. תומר לוי, המסודר מג’ימאליה, הוא עשיר כמו שאנחנו רוצים להיות, נראה כמו שאנחנו רוצים להיראות, שוכב עם הנשים שאיתן היינו רוצים לשכב ושחצן כמו שאנחנו רוצים להשתחצן. במלים אחרות, תומר לוי הוא הוא האקזיט.
 • 34
  נוחי דנקנר

  נוחי דנקנר

  איש העסקים הישראלי ובעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, מחברות האחזקה הגדולות והפעילות במשק הישראלי, הוא אחד מהכוחות החזקים במשק הישראלי. נוכח המשבר הפיננסי העולמי, הצליח נוחי דנקנר, לנווט את דרכו בזהירות, אולם גם הוא לא יצא ממנו ללא פגע. באפריל 2009 הוערך הונו של דנקנר ב-70-100 מיליון דולר, לאחר שרק שנה קודם לכן, שוויו נאמד ב-230-280 מיליון דולר. שליטתו של דנקנר באי.די.בי אחזקות הופכת אותו למעסיק הבורסאי הגדול במשק, תוך שחברת האחזקות מעניקה לו נוכחות בכמה מענפי הכלכלה המרכזיים בישראל, המשרתים מיליוני לקוחות, פרטים וחברות כאחד.
 • 35
  מוחמד א-דורה

  מוחמד א-דורה

  בתחילה אמור היה סיפורו של מחמד א-דורה, שלפי מצלמות ערוץ טלוויזיה צרפתי נורה למוות בידי חיילי צה"ל ביום השני של אינתיפאדת אל-אקצא, לשקף את הטראגיות של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אב ובנו יושבים חסרי אונים בזמן שחיילים טובחים בהם. תחקירים שונים שנערכו מאוחר יותר, של ישראלים ושל עיתונאים מחו"ל, הגיעו למסקנה שא-דורה לא יכול היה להיהרג מירי צה"ל או שלא מת בכלל ומדובר בבימוי לצרכי תעמולה. וכך גלש הדיון לעיסוק בכוחה של טלוויזיה ובאתיקה עיתונאית. בכל מקרה, שמו של א-דורה - חי או מת - ייזכר תמיד במפגש הטעון בין ישראל, הפלסטינים ומצלמות הטלוויזיה.
 • 36
  עופר עיני

  עופר עיני

  את תפקידו כיו"ר ההסתדרות החל עופר עיני עם כוכבית. לא פשוט להיכנס לנעליו של עמיר פרץ, שהפך לסמל של "העובדים" ופרש מתפקידו רק כי הצליח לנצח בפריימריס לראשות העבודה את שמעון פרס. אבל עיני התבלט מיד בסגנון שונה לחלוטין שהביא עימו לתפקיד. את המגאפון של פרץ שהלהיב את ההמונים הוא החליף בשיחות צפופות עם אנשי האוצר. עיני כרת ברית עם שרגא ברוש, יו"ר התאחדות התעשיינים, ויחד הם מצליחים לקצור הצלחות מרשימות, כשלרוב דרישותיהם נענות כבר בשלב האיומים. עיני הוא אחד האנשים החזקים במפלגת העבודה, ויש רואים בו את המנהיג הבא של המפלגה, למרות שהוא מכחיש בתוקף את כוונתו להיכנס לפוליטיקה.
 • 37
  לב לבייב

  לב לבייב

  ינואר 2008: עיתוני בריטניה וישראל מריירים על הבית החדש של לב לבייב בלונדון. בין האטרקציות: גרם מדרגות בעלות של מיליון וחצי דולר ובריכה שנהפכת בלחיצת כפתור לאולם נשפים. דצמבר 2009: לבייב מגיע לדיון בהסדר החוב שלו בבית משפט ומותקף מילולית על ידי אנשים שטוענים שהוא חייב להם כספים. אפשר לפתור את הסיפור הזה של לבייב ולהאשים את המשבר הכלכלי גם בנפילת האימפריה של אחד מאנשי העסקים הבולטים בישראל בשנים האחרונות. אבל אולי כדאי לפני כן להשתמש בו כמוסר השכל ליסודות החיים שלנו: העולם הוא גלגל, למשל. או אולי הכי פשוט: קצת צניעות לא תזיק.
 • 38
  אחמד טיבי

  אחמד טיבי

  המערכות הצבאיות בצפון הארץ ובדרומה, כמו גם העימותים בגדה המערבית, העמידו את ערביי ישראל במצב רגיש. שמחה לאיד כלפי ישראל בעודה קוברת את מתיה עלולה היתה להאט את השתלבותם בחברה הישראלית, בעוד שכתוצאה מאי-תמיכה במהלכי אחיהם הערבים היו יכולים הללו להתעלם מבעיותיהם בעיתות שגרה. אחמד טיבי מייצג היטב את הדילמה הזו. רהוט, משכיל, חבר של כולם, מנסה הח"כ לדלג בין הטיפות. לנאום נאומים נוקבים בכנסת ואחר כך לצחוק עם כולם במזנון, להטיף יומם וליל להקמת מדינה פלסטינית, כשלא בטוח שהוא יהיה הראשון שירוץ לגור בה. "או ביבי או טיבי" קבעה פעם סיסמת בחירות. נכון להיום מתברר שיש מקום לשניהם.
 • 39
  אייל גולן

  אייל גולן

  היום איש אינו מרים גבה כאשר ברדיו מושמע שיר מהסגנון שכונה פעם "ים תיכוני". את הקרדיט על כך יש להעניק לאייל גולן. במהלך העשור הצליח גולן לכבוש את כל מעוזי המוזיקה בישראל: הוא השתלט על רשימות ההשמעה, כבש את היכל התרבות וקיסריה, ולימד את הסלולרים לצלצל בסלסולים. גולן שבר סופית את הגדרות סביב מוזיקה "מזרחית" והטמיע אותה במוזיקה הישראלית. הוא עבד עם מוזיקאים של "ישראל הלבנה": אהוד מנור, שלמה ארצי וארקדי דוכין. גם אלו שאינם אוהבים את המוזיקה של גולן, מכירים בתקרת הזכוכית שהוא שבר בבעיטה. באוקטובר האחרון קיבל גולן גושפנקה לכך כשהוכתר כזמר העשור בידי ערוץ 24 וגלי צה"ל.
 • 40
  משה (בוגי) יעלון

  משה (בוגי) יעלון

  דרכו הציבורית של רא"ל במיל’ משה (בוגי) יעלון בעשור האחרון משקפת היטב את סוף עידן התמימות של חלק גדול מאזרחי ישראל. הקיבוצניק עם הסנדלים, נצר לדור המפא"יניקים, החליט לנטוש את האידיאולוגיה הישנה ולנעול נעליים גבוהות בגלל הנחשים. מי שהלך במסלול הקבוע, מהקיבוץ דרך היחידות המיוחדות ועד לצמרת הפיקוד, פשט את המדים כדי להיות הסמן הימני של שרי הליכוד. ובעוד שהקסאמים שרקו, הצנטריפוגות האיראניות הצטברו ובחיזבאללה התחמשו, שימש בוגי כמתריע בשער עבור החברה הישראלית מפני האיומים הביטחוניים. עכשיו, כשהוא חלק מההנהגה, מגיע רגע המבחן שלו: האם יממש את ההבטחה או יהיה עוד גנרל שלא מבין שהפוליטיקה אינה צבא?   
 • 41
  מולי שגב

  מולי שגב

  הפעם האחרונה שמולי שגב כיכב על המסך היתה בתוכנית קרובים קרובים. אבל זה היה בשנות ה-80. ולמי שדואג לאן הילד נעלם, אפשר להירגע: הוא כאן, ובגדול. שגב עומד, בין השאר, מאחורי שתיים מהתוכניות המצליחות ביותר בטלוויזיה: מסודרים וארץ נהדרת. אם מסודרים הביאה רייטינג נאה ושיקפה היטב את החלום הישראלי (ע"ע תומר לוי), הרי שארץ נהדרת הפכה מזמן למדורת השבט. עם היעלמות תוכניות האירוח הפכה תוכנית הסאטירה המצליחה לזו שמסכמת את אירועי השבוע עבור הישראלי. פוליטיקאים נבנו ונפלו באמצעותה ("סדר לי את הבחור"), תופעות חברתיות חודדו (מי רוצה לגור בגבעתיים?) ומטבעות לשון נטבעו. אתה הבנת את זה, אבאל’ה? 
 • 42
  אבי ניר

  אבי ניר

  כוכב נולד זה צביקה הדר, ארץ נהדרת זה קיציס ופרידמן והאח הגדול זה בובליל. הקו המחבר בין כל פצצות הרייטינג הללו הוא אבי ניר, מנכ"ל קשת. (וכדי להיות הוגנים: אבי ניר זה גם דודו טופז, ששליחיו נתקלו בו בנסיבות טראגיות). בזה אחר זה ייצרה ומייצרת קשת תוכניות ופורמטים שמכים את המתחרים בטבלאות הרייטינג, ומשפיעים וקובעים סדר יום תרבותי. מנכ"ל ערוץ מתחרה הודה לאחרונה שקשת עושה את הטלוויזיה הטובה בישראל. ניר השיב לו שהסוד הוא לבוא מאהבה ולהאמין עד הסוף ביצירה שלך. באותה נשימה הוא טען בלהט שהאח הגדול זו תוכנית דוקומנטרית מהמעלה הראשונה. הוא באמת מאמין בזה, ולכן הוא מנצח. 
 • 43
  טמירה ירדני

  טמירה ירדני

  אוגוסט 2003. מול קהל של 7,000 איש נערך בחוף ניצנים הגמר הראשון של כוכב נולד. צביקה הדר הנחה, נינט טייב לקחה את כל הקופה ואת הכל בישלה טמירה ירדני. בשנים הבאות תהיה ירדני אחראית להפקות נוספות, כמו נולד לרקוד, השיר שלנו, דני הוליווד ובמקביל תעצים את ההצלחה של כוכב נולד. אבל חוץ מלהכניס לתודעה שלנו את הראל מויאל, ג’קו אייזנברג ומישה קירקילן עוררה ירדני את הדיון במהותו של הסלב, בשאלה האם כוכב צריך לגדול או להיוולד ביום אחד ומה לעזאזל קורה בין אוחובסקי למרגול.
 • 44
  אריה קרפ

  אריה קרפ

  בשישי בערב, בשיאו של קיץ 2009, ישב אריה קרפ עם אשתו ובתו בטיילת בצפון תל אביב. חילופי דברים קצרים עם קבוצת צעירים משועממים שהיו במקום הובילו בסופו של דבר לתקיפתו ולרציחתו. קרפ לא היה איש מפורסם, הוא לא היה איש עשיר ולא היה מעורב בפלילים. קרפ היה אזרח רגיל שבילה ערב עם משפחתו מול הגלים של תל אביב. גם רוצחיו של קרפ לא הוגדרו כעבריינים עד לאותו הלילה. בין שבעת הנאשמים ברציחתו, ניתן גם למצוא חיילת ונערה בת 17. הסתמיות והקלות שבה נרצח במקום ציבורי הפכו את קרפ בעל כורחו לסמל לאובדן תחושת הביטחון ולאלימות האקראית המסתתרת בכל פינה.
 • 45
  ראובן אדלר

  ראובן אדלר

  שנים רבות היו ראובן אדלר ואריאל שרון חברים. גם כששרון היה בתחתית הגלגל לא עזב אותו חברו ממשרד הפרסום המצליח. ב-2001 נקרתה ההזדמנות האמיתית. ברק התפטר מראשות הממשלה, נתניהו הפופולארי לא רצה להתמודד ושרון נבחר לנציג הליכוד. כאן נכנסו כישוריו של אדלר לפעולה. "רק שרון יביא שלום", הוא תבע את הסיסמא המנצחת, ומאז נסק שרון. ראשות ממשלה, התנתקות, הקמת קדימה - אדלר תמיד היה שם, בפורום החווה המפורסם, בונה ספינים, ממציא מטבעות לשון ובעיקר שומר שהבוס שלו שישתוק. כתבות עיתונאיות שהתפרסמו לאחר התמוטטות שרון העלו את השאלה המטרידה: האם אדלר וחבריו היו רק יועצים, או שלמעשה שרון היה יציר כפיהם.
 • 46
  משה מזרחי

  משה מזרחי

  בעשור שבו רבים המעיטו ביכולותיה של משטרת ישראל, מתח ניצב בדימוס משה מזרחי את הגבול של מה שמותר ומה שאסור כדי להוכיח אחרת. מי שהביא את שיטת האזנות הסתר לשיאים חדשים, לא חשש לעמוד מול הנהגת המדינה, ובייחוד מול אביגדור ליברמן, כדי להילחם על האמת הפנימית שלו. למרות שהפעילויות שנקט כראש היאחב"ל וראש אגף החקירות והמודיעין נחשבות לשנויות במחלוקת ואף הביאו בסופו של דבר להדחתו, מזרחי סלל את הדרך עבור רשויות החוק והמשפט בהתמודדותן עם השחיתות השלטונית. עיינו ערך אהוד אולמרט, אברהם הירשזון ושלמה בניזרי.
 • 47
  חגי לוי

  חגי לוי

  באוגוסט 2005 עלתה לראשונה סדרת דרמה שטרם נראתה בטלוויזיה הישראלית. כל פרק כלל שניים או שלושה שחקנים שצולמו בחדר מינימליסטי ודיברו במשך חצי שעה, ללא אפקטים, בדיחות, משימות או טאלנטים. בניגוד לציפיות, הסדרה פורצת הדרך -  "בטיפול" שמה - זכתה להצלחה ביקורתית מרשימה והפכה לסדרת הדרמה הישראלית הראשונה שנמכרה לרשת האמריקאית היוקרתית HBO. חגי לוי, שיצר והפיק את שתי העונות של "בטיפול", הצליח לנווט צוות חסר תקדים של כותבים וצוות שחקנים מרשים לא פחות, שבמרכזו עמד אסי דיין בתפקיד הפסיכולוג ראובן דגן, ויצר יצירה שמעטות זכו לסופרלטיבים כשלה.
 • 48
  משה טלנסקי

  משה טלנסקי

  עד אמצע 2008 לא רבים בישראל שמעו על משה (מוריס) טלנסקי. אבל כדור השלג שהחל להתגלגל החל מחודש מאי בשנה זו מקנה לאיש העסקים היהודי מארה"ב מקום של כבוד ברשימת המועמדים לאנשי העשור בישראל. לפי החשד קיבל אולמרט כספים שלא כדין בעת שכיהן כראש העיר ירושלים וכשר התמ"ת. טלנסקי, לכאורה, היה האיש האמון על העברת הכספים במעטפות. בעדותו, שתוארה כמשמעותית ודרמטית, פירט טלנסקי את התהליך, שהתפרסם מאוחר יותר כ"פרשת מעטפות הכסף". דבריו תרמו רבות לגיבוש כתב אישום נגד אולמרט, שהוביל להתפטרותו, ולקיום בחירות שבעקבותיהן שונתה המפה הפוליטית בישראל.
 • 49
  זאב רוזנשטיין

  זאב רוזנשטיין

  במשך שנים ארוכות נחשב זאב רוזנשטיין לאחד מבכירי העבריינים בישראל. המשטרה ניסתה פעמים רבות לשים את ידה על "הזאב", אך ללא הצלחה מרובה. גם משפחות הפשע הגדולות ניסו לעצור את רוזנשטיין באמצעות ניסיונות חיסול, שהביאו למותם של אזרחים חפים מפשע. מי שלבסוף הוביל לנפילתו של העבריין הבכיר היו דווקא רשויות החוק בארה"ב, שניהלו נגדו חקירה בחשד לסחר בסמים. ב-2006 הוסגר זאב רוזנשטיין לארה"ב, שם נשפט, הורשע ונידון ל-12 שנות מאסר שאותן הוא מרצה בישראל. הוצאתו של רוזנשטיין ממפת הפשיעה בישראל, נתנה רוח גבית לרשויות החוק במאבקן נגד הפשע המאורגן, שהרים את ראשו במהלך העשור היוצא.
 • 50
  חיים רמון

  חיים רמון

  כששאלו פעם את חיים רמון מדוע הוא דבק בפוליטיקה הוא אמר: כי הפוליטיקה היא הדבר האמיתי. ובדבר האמיתי הזה רמון היה אחד הטובים שהיו לנו. ואם מסתכלים על זה בצורה יבשה מאמוציות הוא הצליח בגדול. שניים מהרעיונות שהטיף להם במשך שנים התממשו בעשור הזה: בניית גדר ההפרדה ומפץ בפוליטיקה הישראלית. אבל רמון לא ניתק את עבודתו מאמוציות ובנשיקה אחת מיותרת ערב מבצע צבאי גדול חיסל את הקריירה הפוליטית שלו. וזה לקח חשוב שאפשר ללמוד מהקומבינטור הגדול: גם כשאתה הכי חזק והכי גדול, יש גבולות לכוח. והעובדה שפוליטיקאים גדולים לא יכלו לך לא אומר שקצינה צעירה ואמיצה לא תצליח.